sobota, 26 grudnia 2009

Kupujemy gekona

Kupujemy gekona
Masz już gotowe, urządzone i wyposażone terrarium, dobrałeś odpowiedniej mocy ogrzewanie i oświetlenie, najwyższy więc czas kupić gekony.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowla gekonów sugerujemy, abyś kupił gekony już podchowane, mierzące przynajmniej 12-15 cm. Mniejsze są zbyt wrażliwe i delikatne. Większe z kolei mogą się nieco trudniej oswajać.

Przed kupnem dokładnie przyjrzyj się zwierzętom, zwracając uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze powinny być żwawe i ruchliwe, nie mogą słaniać na nogach. Powinny reagować na ruch w terrarium. Jeśli masz taką możliwość weź gekona na rękę. Wtedy możesz przyjrzeć się czy nie ma zdeformowanych kończyn, ogona lub kręgosłupa (mogą być to oznaki krzywicy). Przyjrzyj się też czy na skórze nie ma blizn i ran, oraz delikatnie sprawdź czy szczęka gekona nie ugina się pod palcem (też świadczy to o krzywicy). Sprawdź też czy wszystkie paluszki zakończone są pazurkami i czy nie ma na nich resztek zmatowiałej skóry z wylinki. Zdrowy gekon powinien mieć błyszczące oczy. Ogon i łapki dobrze utrzymanego gekona nie powinny być chude, przez skórę nie powinien prześwitywać kręgosłup, a z boków nie powinny zwisać fałdy skóry. Gekon powinien mieć czyste okolice kloaki i nie powinien wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Jeżeli kupujesz gekona w sklepie przyjrzyj się dokładnie warunkom, w jakich trzymane są zwierzęta. Wypytaj sprzedawcę o pochodzenie, wiek i warunki hodowli zwierzęcia. Przekonasz się w ten sposób ile wie o zwierzętach i czy nie próbuje ci ich po prostu wcisnąć. Jeżeli cokolwiek wzbudzi twoje podejrzenia, spytaj o sklep znajomych terrarystów. Jeśli masz taką możliwość poproś kogoś doświadczonego, by pomógł Ci w wyborze zwierząt i ocenił ich stan zdrowia.

Jeśli kupujesz gekony przez internet i nie masz możliwości obejrzenia ich przed kupnem, zawsze zasięgnij opinii o sprzedawcy i jego hodowli.

Kupionego gekona najlepiej włożyć do wyłożonego ręcznikami papierowymi lub ścinkami papieru tekturowego pudełka, lub płóciennego woreczka. Jeśli masz taką możliwość wybierz się do sklepu samochodem. Transport zawsze stresuje zwierzę i im szybciej się z nim uwiniesz tym lepiej. Na wszelki wypadek możesz włożyć pudełko lub worek za pazuchę, lub pod koszulę. Zwierzę z pewnością się nie udusi, a będzie miało ciepło.

Kiedy dowieziesz już zwierzę do domu, wpuść je do terrarium. Musisz się teraz uzbroić w cierpliwość. Gekon musi przyzwyczaić się do swojego nowego lokum. Upewnij się czy ma w miseczce świeżą wodę. Daj mu kilka dni na to, by poznał terrarium przyzwyczaił się do niego i nabrał pewności siebie. Przez ten czas nie wyjmuj gekona z terrarium i staraj się graniczyć do minimum swoją ingerencję. Dzięki temu łatwiej będzie Ci oswoić w przyszłości gekona. Nie zdziw się jeśli gekon przez kilka dni nie będzie chciał jeść. Na wszelki wypadek nie karm go przez 1-2 dni po wpuszczeniu do terrarium. Obecność pokarmu może go tylko bardziej zestresować.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny poradnik dla kogoś, kto nie ma doświadczenia.

    Kupując gekona warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też na samego hodowcę.

    Widzę, że tutaj są zadbane gekony lamparcie https://gadyzbroda.pl/gekon-lamparci-hodowla/ Ceny też mają w porządku i widać, że to jakiś pasjonat bo ma też inne jaszczurki.


    OdpowiedzUsuń